Najdroższa kawa na świecie – stać Cię na nią?

Niniejszy artykuł pod tytułem Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy wyobrażasz sobie codzienny poranek dorosłego życia bez filiżanki aromatycznej kawy? Nie? To tak jak większość z nas. Kawa pobudza, dodaje energii i pozwala przetrwać pełen wyzwań dzień. A co gdyby zwykłą kawę z ekspresu zastąpiła najdroższa kawa na świecie?

Najważniejszy wydaje się proces produkcji

Dotychczas najdroższa kawa na świecie smakoszom kojarzyła się z nazwą Kopi Luwak. O unikatowym aromacie i smaku decydował tu proces trawienny. To nie błąd – najważniejszy był układ trawienny cywety – małego zwierzęcia wyglądem przypominającego kota. Zamieszkuje ono tereny Indonezji i tam znane jest pod nazwą luwak (stąd, jak nietrudno się domyślić, nazwa tej kawy). Spożywane przez te stworzonka ziarenka kawy, przetwarzane są przez ich układ trawienny, następnie wydalane i zbierane przez ludzi. Kolejnym krokiem jest ich czyszczenie, odpowiednia obróbka i sprzedaż.

Kopi Luwak – najdroższa kawa na świecie zdetronizowana!

Najbardziej luksusowa kawa na świecie to od niedawna Black Ivory Coffee. Produkuje się ją w Tajlandii, tym razem przy użyciu układu pokarmowego innych zwierząt – słoni. Jak i w przypadku Kopi Luwak, to właśnie podczas procesu trawiennego ziarenka nabierają specyficznego i niepowtarzalnego aromatu i smaku. Jej koszt jest tak wysoki, ponieważ zwierzęta wydalają tylko niewielką część roślin. Słonie przeżuwają większość z ziaren i niszczą je, co powoduje, że nie nadają się do późniejszego przetwarzania.

Najdroższa kawa na świecie, co czyni ją tak wyjątkowym?

Specjalny proces produkcji, niewielka podaż w porównaniu do zapotrzebowania, wyjątkowy aromat i smak sprawiają, że cena czarnego napoju jest aż tak wygórowana. Należy jednak sprawdzać warunki procesu produkcji. Zarówno przy powstawianiu Kopi Luwak, jak i Black Ivory Coffee niezbędnym elementem jest udział zwierząt. Koniecznie należy sprawdzać, czy firmy zajmujące się sprzedażą wyżej wymienionych kaw, nie łamią przy okazji ich praw.

Najdroższa kawa na świecie – pierwsza 5

Ceny podane są za 1 funt, czyli około 450 gram.

1. Black Ivory Coffee – 500 USD i więcej

2. Kopi Luwak – od 100 do 600 USD

3. Financa el Injerto – około 500 USD

4. Hacienda la Esmeralda – 350 USD

5. Saint Helena Coffee – około 80 USD

O wygórowanej cenie kawy decyduje proces produkcji oraz rzadka dostępność oryginałów na rynku. Najdroższa kawa na świecie odznacza się wyjątkowym smakiem, niespotykanym aromatem a przede wszystkim prestiżem posiadania jej we własnym domu. Wyobraźcie sobie możliwość zaoferowania filiżanki odwiedzającym Was gościom.