Jazda konna – hobby tylko dla bogatych?

Niniejszy artykuł pod tytułem Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jazda konna rekreacyjna czy też zawodowa zbiera coraz więcej zwolenników nie tylko na całym świecie, ale i w naszym kraju. Często mówi się, że jest ona tylko dla ludzi bogatych. W tym artykule sprawdzimy czy rzeczywiście tak jest? Czy osoba o przeciętnych zarobkach może mieć takie hobby?

Jazda konna – na czym polega to hobby?

Jazdę konną można podzielić na dwie dyscypliny tą gdzie jeździsz konno rekreacyjnie i tą gdzie startujesz w zawodach profesjonalnie. Jak wiadomo zawód nauczyciela jazdy konnej istniał już w starożytnym Rzymie i był bardzo popularny. Jazda konna to zdecydowanie aktywność wypoczynkowa, która ma wyłącznie rozrywkowy cel w przeciwieństwie do sportów wyczynowych czy profesjonalnych.

Jazda konna – ile kosztuje takie hobby?

Możemy z czystym sumieniem pocieszyć osoby, które chcą nauczyć się jazdy konnej, bo zdecydowanie nie jest ona tylko dla bogatych. Pojedyncza lekcja kosztuje między 30 a 70 złotych w zależności z jakiej stadniny będziemy korzystać. Pierwsze lekcje to nauka praktyczna i teoretyczna, które są potrzebne, aby nauczyć się jeździć konno. Jeśli pierwszy kontakt z koniem i podstawowe zasady jazdy konnej są już Ci dobrze znane możesz dalej rozwijać się w tym kierunku zapisując się na prywatne lekcje jeździectwa rekreacyjnego.

Jaka jest cena jazdy konnej przez godzinę?

Istnieje wiele rodzai nauki jazdy konnej.  Do najtańszej i najczęściej wybieranej zalicza się jazdy rekreacyjne organizowane w grupach. Takie zajęcia przypisuje się osobą, które miały już doświadczenie z koniem i jazdą. Koszt wynosi około 25 złotych. Trochę droższe są lekcje jazdy sportowej, w której są 3-4 osoby i kosztują od 40 złotych. Najdroższe są lekcje indywidualne, a ich cena może nawet sięgać 200 złotych.

Czy utrzymanie konia jest bardzo drogie?

Jeśli nie interesuje Cię wypożyczanie konia co lekcje, a masz warunki możesz trenować z własnym koniem. Musisz jednak przygotować się na koszty:

  • Miejsce, gdzie koń będzie mieszkał czyli stadnina bądź pensjonat – 300 do 1000 złotych miesięcznie
  • Pierwszy sprzęt dla konia – około 2000 złotych
  • Żywienie i suplementacja – 200 złotych miesięcznie
  • Wizyty weterynarza, opieka kowala i zabiegi pielęgnacyjne mogą kosztować właściciela około kilkuset złotych miesięcznie jeśli koń jest zdrowy. Natomiast jeśli choruje koszty mogą być znacznie wyższe.

Jeśli nie stać Cię na kupno konia możesz zawsze rozpatrzyć adopcje. Pamiętaj jednak, że takie zwierzęta często były bite i źle traktowane, a więc ich resocjalizacja może być trudna. Potrzeba tutaj wiele cierpliwości i czasu.