Inwestowanie w metale szlachetne – od czego zacząć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Metale szlachetne takie jak złoto, platyna, pallad, czy srebro, mogą posłużyć jako produkty inwestycyjne. Możemy ja nabyć bezpośrednio lub pośrednio – w formie papierów wartościowych. Na czym polega inwestowanie w metale szlachetne?

Inwestowanie w metale szlachetne – czym się różni inwestowanie pośrednie od inwestowania bezpośredniego?

Inwestowanie w metale szlachetne można podzielić na:

  • Inwestowanie bezpośrednie – to inwestowanie w metale szlachetne w postaci fizycznej, czyli w formie realnego kruszcu (np. jako sztabki lub monety bulionowe). Polega na zakupie metali, ich długotrwałym przechowywaniu i odprzedaży z zyskiem.
  • Inwestowanie pośrednie – to inwestowanie w papiery wartościowe, np. akcje spółek wydobywczych lub certyfikaty inwestycyjne potwierdzające zakup metalu. Jest ono polecane początkującym inwestorom.

Metale szlachetne to jedna z bardziej bezpiecznych form inwestowania. Nie tracą one na wartości, ich kurs utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie. Aby inwestowanie przyniosło zyski, warto śledzić, jak kształtują się ceny poszczególnych metali szlachetnych i nabywać je wtedy, gdy ich wartość spada. Zmiany te zależy od sytuacji na rynku finansowym, gospodarki danego państwa, a także zdarzeń politycznych.

Kiedy opłaca się inwestować w metale szlachetne?

Na rynku polskim w formie inwestycyjnej są dostępne: złoto, srebro, platyna i pallad. Do określenia masy kruszcu używa się specjalnej jednostki – uncji trojańskiej. 1 uncja (1 oz) to 31,1 grama kruszcu.

Wybór dobrego momentu na inwestycję może ułatwić:

  • Obserwacja notowań złota, srebra i innych metali,
  • Sprawdzenie eksperckich prognoz dotyczących zmian w kursach,
  • Znajomość czynników wpływających na kursy metali szlachetnych.

Największe zyski osiągniemy wtedy, gdy uda nam się wybrać najlepszy czas na sprzedaż oraz, gdy nabyte przez nas metale szlachetne nie będą zawierać żadnych domieszek, które mogłyby wpłynąć na ich jakość.

Zanim zaczniemy przygodę z inwestowaniem w metale szlachetne, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Kupując metale szlachetne, należy wybierać tylko sprawdzonych dilerów, posiadających certyfikaty, które określają próbę kruszcu i potwierdzają jego autentyczność. U niektórych kupców możliwe jest sprzedawanie metali szlachetnych, nawet wtedy, gdy są one uszkodzone.