Foie gras – naga prawda o kontrowersyjnym rarytasie

Niniejszy artykuł pod tytułem Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Foie gras przez wiele osób jest uznawane za rarytas. Przysmak ten używany jest między innymi do smarowania pieczywa. Co to takiego i jak się go przyrządza? Odpowiadamy na te pytania!

Czym jest foie gras?

Foie gras to inaczej „stłuszczona wątroba”. Przysmak ten pochodzi z gęsich lub kaczych wątróbek i jest sprzedawany w postaci pasztetu. Pasztet z drobiowej wątróbki był znany już w starożytnym Egipcie, kiedy to odkryto, że podroby ptaków, które są utuczone, smakują lepiej.

Jak się podaje pasztet z podrobów?

Foie gras to jedna z droższych potraw świata. 100 g kosztuje ponad 100 złotych. Pasztet można jeść na zimno lub na ciepło, dodawać go do dań oraz przystawek, a także smarować nim pieczywo.

Z pasztetem z wątróbki dobrze komponuje się białe wino. Można go także serwować z dodatkiem innych ekskluzywnych rarytasów, np. z truflami. Luksusowy przysmak podaje się w temperaturze pokojowej, przed zaserwowaniem go, można pokroić wyrób na plastry.

Foie gras – kontrowersje związane z przysmakiem

Metoda produkcji pasztetu z drobiowej wątróbki jest dość kontrowersyjna. Drób przeznaczony na tucz karmi się kukurydzą lub paszą, pokarm wprowadza się wprost do żołądka ptaka za pomocą metalowej rury.

Metalowa rura, którą karmi się kaczki i gęsi, może mieć nawet 30 cm. W wyniku takiego przymusowego karmienia wątroba ptaków często choruje i nadmiernie się otłuszcza, powiększając swoją objętość nawet kilka razy. Obecnie w wielu krajach karmienie ptaków za pomocą rurki do przełyku jest zakazane.

Okazuje się jednak, że są lepsze metody – do produkcji pasztetu można użyć stłuszczonej wątroby gęsi owsianej. Wątroba tego ptaka stłuszcza się naturalnie jesienią, kiedy magazynuje on energię na zimę, produkcja ta więc jest ekologiczna i nie przyczynia się do cierpienia ptaków.

Liderzy w produkcji foie gras to Francja, Hiszpania, Węgry, Bułgaria oraz Belgia

Pasztet z otłuszczonych gęsich lub kaczych wątróbek jest ceniony od wieków przede wszystkim we Francji, państwo to jest liderem w produkcji tego luksusowego przysmaku.  W Polsce od 1999 roku produkcja tego rarytasu tradycyjną metodą jest zakazana. W naszym kraju foie gras produkowane jest w sposób ekologiczny, poprzez karmienie gęsi naturalnymi paszami.

Inne państwa europejskie, w których nieekologiczna produkcja ekskluzywnego przysmaku jest zakazana, to:

  • Austria,
  • Dania,
  • Czechy,
  • Finlandia,
  • Holandia,
  • Niemcy,
  • Norwegia,
  • Irlandia,
  • Szwecja,
  • Szwajcaria,
  • Włochy,
  • Wielka Brytania.