Cyrkonia czy diament – jak je rozróżnić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Luksusowa marka – TOP7 najbardziej luksusowych marek należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wysoka cena, jaką należy zapłacić za diamentową biżuterię, wydaje się bezzasadna, jeśli pod uwagę weźmiemy syntetyczne symulatory. W tym najpopularniejszy, jakim jest sześciokątna cyrkonia. Ich cena jest o wiele niższa, a na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Cyrkonia czy diament – jak je rozróżnić? Podpowiadamy niżej.

Choć na pierwszy rzut oka wydawać się mogą identyczne, tak naprawdę mają mało ze sobą wspólnego. Zbadamy 5 najważniejszych różnic, jakie zauważyć można, porównując je do siebie.

Cyrkonia czy diament – najważniejsze różnice

Proces powstawania

Diamenty dzielimy na naturalne i syntetyczne. Pierwsze powstają w przyrodzie. Są one dużo droższe od ich syntetycznych odpowiedników. Te z kolei powstają w specjalnych laboratoriach. Nie różnią się one pod względem estetycznym, optycznym czy chemicznym od naturalnych diamentów. Produkcja nie wpływa więc na ich „prawdziwość”.

Cyrkonie to wyrób syntetyczny powstały w laboratorium nie z węgla a z tlenku cyrkonu. Oprócz wyglądu mają więc z diamentami mało wspólnego.

Twardość

Diamenty to najtrwalszy naturalnie występujący surowiec. Bardzo trudno je zarysować, czy w jakikolwiek inny sposób zniszczyć. Może to zrobić tylko inny diament. Dlatego też nadają się do biżuterii noszonej często lub codziennie.

Z kolei cyrkonie uszkodzić można znacznie łatwiej. Częściej też podlegać muszą zabiegom czyszczenia i konserwacji. Z czasem mogą mętnieć i utracić swój pierwotny blask.

Barwa

Bezbarwne diamenty są najbardziej pożądane. Wynika to z faktu, że są one prawdziwą rzadkością. Barwę diamentów określa się w skali od D (co oznacza bezbarwny) do Z (będący oznaczeniem żółtego). Cena kolorowych diamentów osiąga kolosalne wielkości. Stać na nie więc najbogatszych.

Laboratoryjny proces produkcji cyrkonii pozwala na przewidzenie efektu końcowego. Można więc wyprodukować bezbarwne bądź kolorowe kamienie. Ich koszt jest znacznie niższy, co z kolei powoduje, że stać na to rozwiązanie większą liczbę konsumentów.

Czystość

Stopień czystości decyduje o wartości diamentu. Występują one w rozmaitych skalach przezroczystości. Praktycznie żaden diament nie jest doskonały. Najdroższe są te najbliższe doskonałości.

Cyrkonia sześcienna projektowana jest tak, by pozbawiona była niedociągnięć. Jej czystość jest nieskazitelna. Jeśli szukasz różnicy pomiędzy dwoma kamieniami, nieskazitelność cyrkonii jest jej jednoznacznym wyznacznikiem.

Współczynnik załamania światła

Oznacza on stopień, pod jakim układa się padające na kamień światło. Jeśli zbadać kąt, pod jakim się odbija, okazałoby się, że diament ma większą głębię blasku niż cyrkonia. Współczynnik jest tu wyższy, więc mimo że oba kamienie błyszczą – nie jest to ten sam blask.

Rozróżnienie cyrkonia czy diament dla niewprawnego oka czasami jest wyzwaniem. Jeśli nie chcesz się pomylić, warto wiedzieć, gdzie należy szukać różnicy.