Tarot Online

Brylant jak rozpoznać jego podróbkę?

Brylant to oszlifowany diament, który uznawany jest za najszlachetniejszy kamień na świecie i wręcza się go na specjalne okazje na przykład z okazji zaręczyn. Ten kamień ma wiele podobnych do siebie kolegów, więc warto wiedzieć jak rozpoznać podróbkę brylantu.

Brylant a cyrkonia, która lubi udawać diament

Wprawne i znające się na rzeczy oko jest w stanie natychmiast odróżnić brylant od cyrkonii ,która jest kamieniem syntetyczny. Cena jest więc adekwatna do pochodzenia kamieni, cyrkonia to kamień wytworzony przez ręce człowieka, a brylant został wytworzony przez naturę. Diament to najtwardszy kamień szlachetny świata i w skali Mohsa dostał najwyższą ocenę, czyli 10. Potrafi zarysować różne powierzchnie, ale zarysować jego samego może tylko inny kamień szlachetny. Jeśli weźmiemy nóż i naszą próbą będzie porysowanie brylantu to nic z tego, natomiast cyrkonia z takiej próby nie wyjdzie cała, dlatego lepiej unikać takich eksperymentów.

Brylant jak go rozpoznać?

Najważniejszym krokiem bez którego nie powinien obejść się żaden kupujący to certyfikat. Każdy powinien go posiadać, bo właśnie na certyfikacie są napisane wszystkie parametry kamienia. Możesz tam znaleźć, również autentyczność danego szlachetnego kamienia. Jeśli brylant jest prawdziwy musimy przy zakupie otrzymać certyfikat, jeśli robisz zakupy przez internet domagaj się otrzymania takiego certyfikatu. Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności swojego nabytku najlepiej udaj się do jubilera. Możesz, także sprawdzić kamień w domu…domowymi sposobami. Sprawa jest prostsza, gdy brylant nie jest w żadnym pierścionku czy naszyjniku, wystarczy, że położysz kamień na gazecie. Widzisz przez niego jakieś litery? Jeśli nie, to gratulujemy twój kamień jest prawdziwy. Co zrobić, gdy nie chcesz wyciągać szlachetnego kamienia z naszyjnika?

Wyróżniamy dwie metody – świetlną i cieplną

Te metody nie dają 100% pewności co do kamienia, dlatego najlepiej jak udasz się do znawcy kamieni szlachetnych.

  • Metoda świetlna – musimy obejrzeć kamień pod światło i sprawdzić jakimi kolorami się mieni. Jeśli jest to prawdziwy kamień nie powinien lśnić żadnymi kolorami, a jego blask musi być szary. Ewentualnymi kolorowymi poblaskami są efekty czerwono-pomarańczowe, przypominające ogień. Jeśli widzisz wszystkie kolory tęczy jest to na pewno cyrkonia.
  • Metoda cieplna – kamień nagrzewamy na słońcu albo wrzucamy do gorącej wody. Jeśli po tym kamień będzie miał nadal temperaturę pokojową jest to brylant. Jeśli jednak biorąc kamień do ręki będzie odczuwalna jego wysoka temperatura i będzie ona wolno spadać to jest to tylko cyrkonia.